Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 65, 07-221 Brańszczyk

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Z życia Domu

Wystawa w Hutniku

Email Drukuj PDF

Mieszkańcy naszego Domu eksponowali swoje prace na „Wystawie twórczości osób niepełnosprawnych z terenu powiatu wyszkowskiego" zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe, Powia­towe Centrum Pomocy Rodzi­nie i WOK „Hutnik".

Wernisaż prowadzony przez dyrektor PCPR Krystynę Kurowską odbył się 16 kwietnia w „Hutniku” .

Starosta Wyszkowski Pan Bog­dan Pągowski wysoko ocenił wystawę mówiąc: „Jest na co popatrzeć, jest czym się pochwalić”.

Przedstawiciel­ Zarządu Powiatu Teresa Trzaska, pomysłodawczyni tej wystawy i jednocześnie współautorka Powiatowego Progra­mu Ochrony Zdrowia Psychicznego uchwalonego przez radnych powiatu we wrześniu 2011 r. niezwykle ciepło i serdecznie nie kryjąc emocji wyraziła się o twórczości osób niepełnosprawnych:

„Prezentowane prace budzą podziw, zachwyt, zauroczenie. Taki jest świat osób, które tworzyły te prace, czę­sto ukryty, niedostrzegany przez innych. Warto się przy nim zatrzy­mać i go poznać”.

Eksponowane prace są efektem talentu osób niepełnosprawnych oraz żmudnej, czasochłonnej pracy, profesjonalizmu i zaangażowania terapeutów oraz umiejętnego motywowania, inspirowania i akceptacji do podejmowanych działań podopiecznych.

Prace na wystawie prezentują: uczestnicy Warsztatów Terapii Zaję­ciowej, uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Konopnickiej, Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku, mieszkańcy domów pomocy społecznej w Brańszczyku, „Fiszor" w Gaju, w Niegowie oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Soteria",

Obecni byli m.in. reprezentanci władz lokalnych, dyrektorzy powia­towych placówek, osoby działające na rzecz niepełnosprawnych oraz przedstawiciele prasy.

 

Wielkanocna wystawa

Email Drukuj PDF

Jak co roku uczestnicy terapii zajęciowej przedstawili efekty swojej kilku miesięcznej pracy. Tym razem zaprezentowali pięknie wykonane ozdoby, palmy i stroiki wielkanocne. Oryginalne eksponaty można oglądać i podziwiać na wystawie w hallu głównym Naszego Domu przez okres Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych. Mieszkańcy z swoimi instruktorami przekazali swoje dzieła wraz z życzeniami Pani dyrektor Danucie Ziomek, a także pracownikom poszczególnych komórek organizacyjnych naszego Domu. Cieszymy się, że nasi mieszkańcy w tym roku wyjątkowo twórczo i artystycznie zajęli się wykonaniem elementów związanych z obchodami Świąt Wielkiej Nocy.

Więcej…
 

Tłusty czwartek

Email Drukuj PDF

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek a Bartkowa uwierzyła i nam pączków nasmażyła"

Tradycyjnie w tłustoczwartkowe popołudnie. w Naszym Domu odbył się wieczór taneczny. Uczestnicy imprezy przy pomocy swoich opiekunów stawili się w strojach karnawałowych, w tworzeniu których inspiracją były postacie z kina światowego. Można było wśród bawiących się zauważyć Pocahontas, Strażnika Teksasu czy Rycerzy Króla Artura. Wodzirejem, pomysłodawcą konkursów i zabaw była Pani Beata Konarzycka. Nagrodą dla zwycięzców były słodkie pączki upieczone przez Nasze Panie kucharki. Miłym akcentem a zarazem niespodzianką był wspólny występ Naszego mieszkańca Pana Marcina Blocha i Pana Sławka Błońskiego – instruktora terapeuty, wykonali wiele piosenek znanych z różnych festiwali przy których bawiliśmy się do kolacji.

Więcej…
 

Goście w Naszym Domu

Email Drukuj PDF


W dniu 14.02.2012 r. odwiedzili nas uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Brańszczyku. Dzieci pod opieką Pani Doroty Owsianko zaprezentowały występ artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wystąpili także laureaci Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Wyszkowie - Michał Laskowski, Damian Zarzecki, Filip Balicki i zaprezentowali pastorałkę „Kiedy dzieckiem jest Bóg”, którą gromkimi brawami nagrodzili mieszkańcy naszego domu. Dzieci obdarowały Naszych dziadków i babcie własnoręcznie wykonanymi kwiatami. W podzięce za cały występ i pamięć o naszych mieszkańcach Pani dyrektor Danuta Ziomek wręczyła na ręce Pani dyrektor ZPO Iwonie Kulasińskiej słodki poczęstunek dla dzieci biorącym udział w występach.

Więcej…
 

„KOSA 2012” Obryte

Email Drukuj PDF

Tradycją stały się Kabaretowe Obryckie Spotkania Artystyczne Domów Pomocy Społecznej „KOSA ". W tym roku po raz 9 odwiedziliśmy Naszych przyjaciół z Domu Pomocy Społecznej w Obytem.
Przebrani adekwatnie do średniowiecznych trendów, zostaliśmy powitani przez dyrektora Jana Zalewskiego. Następnie mogliśmy obejrzeć występ kabaretu „Jurki”, w scenach pt. „Album rodzinny”, czy parodystę Andrzeja Maroszyka naśladującego głosy znanych polityków i aktorów scen polskich. Pierwszą część spotkania zakończył występ iluzjonisty – znanego szerszej publiczności z programu telewizyjnego”Mam talent”- Macieja Kozłowskiego.
Część druga to bal kostiumowy w pięknie udekorowanej sali rycerskiej, który rozpoczął się tradycyjnym polonezem. W trakcie spotkania nie zabrakło konkursów, nagród i doskonałej muzyki, która zapewniła dobry humor i wspaniałą zabawę wszystkim gościom.

Więcej…
 

Dzień Chorego

Email Drukuj PDF

Ustanowiony przez Papieża Polaka Jana Pawła II na 11 lutego Światowy Dzień Chorego, obchodziliśmy tradycyjnie już w gościnnym Domu Emeryta w Brańszczyku nad Bugiem. Wszystkich obecnych, w szczególności chorych i cierpiących, powitał Wójt Gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul.


Uroczystą Mszę Św. pod przewodnictwem JE Ks. Bp Tadeusza Bronakowskiego koncelebrowali Ks. Dziekan Waldemar Krzywiński i Ks. Prałat Andrzej Grzybowski.


Ks. Biskup kierując Słowo Boże do zebranych przekonywał o potrzebie wzbudzenia wyobraźni miłosierdzia, by Jezus przemienił nasze serca. Jak mówił, umiejętność miłosierdzia to nic innego jak dojrzałe pomaganie tak by nikt nie poczuł się poniżony.


Wzmocnieni i wzruszeni otrzymanym Sakramentem Chorych i błogosławieństwem Najświętszego Sakramentu udaliśmy się na poczęstunek, w trakcie którego mogliśmy obejrzeć występy dzieci ze szkoły podstawowej we Trzciance pod kierunkiem Dyrektor Honoraty Pękul.
Wójt Gminy wraz z Kierownikiem GOPS-u już dziś zaprosili wszystkich zebranych na jubileuszowe obchody Gminnego Dnia Chorego w przyszłym roku.

Więcej…
 

Wigilia Świąt Bożego Narodzenia

Email Drukuj PDF

Przed Wigilią Świąt Bożego Narodzenia Dyrektor Domu z Księdzem Kapelanem i personelem odwiedziła wszystkich mieszkańców w ich pokojach, złożyła życzenia oraz podzieliła się opłatkiem. Podczas wizyty nie brakowało chwil wzruszeń i rodzinnych wspomnień.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia na hallu głównym Domu zorganizowano wystawę prac mieszkańców o tematyce bożonarodzeniowej. Ekspozycję można oglądać do 8 stycznia 2012 r.

Dekoracje w całym Domu wykonane przez podopiecznych przy współudziale terapeutów tworzą świąteczny nastrój ciepła rodzinnego.

Więcej…
 

Romanca

Email Drukuj PDF

8 grudnia 2011 roku mieszkańcy i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku podejmowali Zespół Cygański „Romanca”, który ma wieloletnią tradycję w przekazywaniu kultury romskiej z pokolenia na pokolenie. Zespół chętnie występuje na rzecz osób niepełnosprawnych i na różny sposób poszkodowanych przez los.

Od czasu założenia zespołu wyszkoliło się w nim do dnia dzisiejszego już 6 pokolenie artystów romskich. Od wielu lat koncertując w różnych częściach naszego Kraju, zespół zyskał sobie ogromną sympatie publiczności, czego dowodem było też owacyjne podziękowanie przez naszych mieszkańców.

Niezapomniane spotkanie uwieczniliśmy na fotografiach.


 

Wystawa prac bożonarodzeniowych

Email Drukuj PDF

7 grudnia 2011 roku w Domu Kultury „Hutnik" w Wyszkowie mieszkańcy Naszego Domu zwiedzili wystawę prac bożonarodzeniowych wykonanych na zajęciach plastycznych przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku.
Inspiracją twórców wystawy byli Mali posłańcy niebios, czyli anioły.
Mieszkańcy wrócili pod ogromnym wrażeniem pokazanych prac, a także poczuli już atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
Wszyscy są przekonani, że anioły są wśród nas, niosą radość, pogodę ducha, a przede wszystkim miłość.

 

Zabawa Andrzejkowa

Email Drukuj PDF

23 listopada 2011 roku w Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku zorganizowano tradycyjną zabawę Andrzejkową.

Wieczór pełen magii, wróżb, dobrej zabawy i humoru pozostanie na długo w pamięci u wszystkich uczestników.

Pamiątkowe zdjęcia będą okazją do wielu wspomnień i refleksji.

 

Dzień Pracownika Socjalnego - 2011

Email Drukuj PDF

21 listopada 2011 w Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku obchodzono Dzień Pracownika Socjalnego. Na uroczystość przyjęli zaproszenie Starosta Powiatu Wyszkowskiego Pan Bogdan Pągowski, Mieczysław Pękul – Wójt Gminy Brańszczyk, Pani Krystyna Kurowska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie, Pani Danuta Owsianka – Inspektor ds. Domów Pomocy Społecznej i Pracownicy Socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brańszczyku.
Po wysłuchaniu wystąpienia Pani Dyrektor, złożeniu życzeń, dostojni goście oraz zebrani pracownicy obejrzeli program artystyczny przygotowany przez mieszkańców Domu.


Wystąpienie Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku


„Jeśli słyszysz, pamiętaj, że ktoś może nie słyszeć.

Jeśli chodzisz, pamiętaj, że ktoś może nie chodzić.

Jeśli umiesz, pamiętaj, że ktoś nie potrafi.

Jeśli masz, pamiętaj, ze ktoś nie może mieć.

Jeśli możesz, pamiętaj, że ktoś nie ma możliwości(...)”


Zdolność rozumienia drugiego człowieka, głęboka życzliwość i wrażliwość, budzenie zaufania, tolerancyjność, umiejętność poszanowania godności każdego człowieka oraz solidaryzowanie się z ludźmi potrzebującymi i cierpiącymi - to cechy i umiejętności dobrego pracownika socjalnego. To powinny również być cechy pracownika, który chce lub zamierza pracować z ludźmi chorymi, cierpiącymi.

Poszczególne stanowiska pracy wymagają od nas dobrej kondycji psychicznej, odporności i umiejętności odpowiedniego zdystansowania się do problemów społecznych i różnych sytuacji, z jakimi styka się pracownik socjalny, z jakimi styka się opiekun, pokojowa, pielęgniarka, terapeuta, rehabilitant i pozostali pracownicy podczas swojej codziennej pracy.

Przyjmijcie Drodzy Pracownicy życzenia zadowolenia i satysfakcji w pracy zawodowej, miejcie otwarte serca na innych, niech nigdy nie zabraknie wam sił, cierpliwości w niesieniu dobra a działania na rzecz drugiego człowieka przyniosą wam wiele zadowolenia i satysfakcji.


 


Strona 17 z 19