Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 65, 07-221 Brańszczyk

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Z życia Domu

Wystawa prac

Email Drukuj PDF

„Święta, Święta…” A wraz z ich nadejściem, jak co roku, nie mogło zabraknąć Bożonarodzeniowej Wystawy Prac Mieszkańców. Wszyscy uczestnicy terapii już od początku grudnia aktywnie i z zaangażowaniem przygotowywali eksponaty wykorzystując różne techniki plastyczne. W tle pięknie udekorowanej choinki, na oświetlonej ekspozycji znajdowały się kolorowe bombki wykonane  techniką serwetkową, świąteczne drzewka z papierowej wikliny i usztywnionej włóczki, świerkowe stroiki i wiele innych.

Galeria zdjęć z wystawy wszystkich prac poniżejSmile

 

Życzenia Bożonarodzeniowe

Email Drukuj PDF

Wigilia i Boże Narodzenie to wyjątkowy okres w ciągu roku. Czas, któremu towarzyszy magiczna atmosfera i nastrój, bo to wtedy, kiedy ożywają w nas pozytywne uczucia, empatia i chęć niesienia dobra. To okres życzliwości i serdeczności, ale przede wszystkim jest to czas, kiedy nikt nie powinien zostać sam.


Tak też było 23 grudnia 2015 roku. W tym dniu, już od rana Mieszkańcy starali się wyglądać odświętnie i elegancko, z niecierpliwością oczekując na wyjątkowych gości. Wraz z odwiedzinami Pani Dyrektor i Kierowników w pokojach Mieszkańców następował najważniejszy moment, czyli dzielenie się opłatkiem - symbolem przebaczenia i pojednania, znakiem miłości i pokoju. Podniosłe, osobiste a przede wszystkim płynące z głębi serca życzenia sprawiły, że łzy wzruszenia zakręciły się w niejednym oku, lecz nie ze smutku a z radości zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

 

Wigilia w Domu Emeryta

Email Drukuj PDF

W dniu 17.12.2015r. w Domu Emeryta nad Bugiem odbyła się wyjątkowa Wigilia. Swój niepowtarzalny charakter zyskała dzięki gościom, którzy w tym dniu zasiedli do wspólnego stołu. W myśl idei przyświecającej corocznemu spotkaniu Ksiądz Dyrektor podkreślił, … że spotkania takie są przykładem pełnej integracji, bez względu na bariery łączymy się w jedną rodzinę – rodzinę osób życzliwych. W spotkaniu tym uczestniczyli zarówno przedstawiciele władz powiatowych, samorządowych, organizacji pomocy społecznej jak i osoby niepełnosprawne i samotne – mieszkańcy naszej gminy i My mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Bardzo dziękujemy za zaproszenie do udziału w tak nastrojowej Wigilii i życzymy wszystkiego, co najlepsze w trakcie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2016 Roku.
 

Wycieczka do Warszawy

Email Drukuj PDF


W dniu 05.11.2015r. wyjechaliśmy na wycieczkę do Warszawy. Miejscem docelowym było muzeum Historii Żydów Polskich, ale po drodze z uwagi na wielu pasjonatów piłki nożnej nie mogliśmy pominąć Stadionu Narodowego. Kilka pamiątkowych fotek, krótki spacer wkoło stadionu no i ruszyliśmy w dalszą drogę.  Już sam budynek , jego bryła  zachwyciła nas swoją oryginalnością. Nowoczesna forma prezentacji często o charakterze multimedialnym pozwoliły na poznanie bogatej, różnorodnej a często tragicznej historii życia Żydów Polskich. Zaangażowanie przewodników oraz ich profesjonalizm sprawiły, że dwie godziny zwiedzania minęły nam zadziwiająco szybko.


Mając na uwadze, że należy karmić i duszę i ciało w drodze powrotnej zregenerowaliśmy siły w jednej z najpopularniejszych sieci restauracyjnych zajadając ze smakiem pyszne hamburgery i frytki.

 

Wspomnienie o Janie Pawle II

Email Drukuj PDF

 

„Skrzydlaci przyjaciele wokół nas”

Email Drukuj PDF

W odpowiedzi na zaproszenie do udziału w Powiatowym Konkursie Plastyczno – Fotograficznym dla Dzieci, Młodzieży i Osób Dorosłych „Skrzydlaci przyjaciele wokół nas” pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego, przystąpiliśmy do rywalizacji. Zaprezentowane prace wykonane zostały w pracowniach terapeutycznych: plastycznej i stolarskiej w różnych technikach i formach plastycznych.  Wszystkie nasze prace nawiązywały do tematyki konkursu, a największym osiągnięciem było zdobycie trzeciego miejsca przez Michała K. w kategorii wiekowej „Osoby dorosłe z niepełnosprawnościami.” Z chęcią weźmiemy udział w kolejnych tak ciekawych konkursach, gdyż mamy jeszcze wiele do zaprezentowania.

 

Obchody 11 Listopada

Email Drukuj PDF

W dniu 10.11.2015 roku tradycyjnie obchodziliśmy Święto Niepodległości. Genezę walki o niepodległość przypomniał swoim występem Zespół Nadbużanie. Wspólne śpiewanie z publicznością znanych pieśni  i wsłuchiwanie się w poezję patriotyczną wprowadziły podniosłą atmosferę, która sprawiła, iż przywołaliśmy ducha roku 1918.
Było to spotkanie bardzo wzruszające i świadczące, że jesteśmy dumni z faktu bycia Polakami.   

 

Przeglad Form Artystycznych w WOK Hutnik

Email Drukuj PDF

W dniu 23 września 2015 roku debiutowaliśmy na I Przeglądzie Form Artystycznych Osób z Niepełnosprawnościami w Wyszkowie. Różnorodność zaprezentowanych występów od pantomimy po satyrę cieszyła się niewątpliwie dużym uznaniem publiczności. Nasz zespół „Nadbużanie” w składzie: Marta, Marianna, Krzysztof, Darek i dwóch Andrzejów przedstawił program słowno – muzyczny nawiązujący do relacji mąż – żona. 

Wszyscy uczestnicy spotkania zostali uhonorowani dyplomem i pamiątkową statuetką z życzeniami dalszych sukcesów.

 

Rodzinny Jubileusz Domu

Email Drukuj PDF

       10 września 2015 roku na terenie naszego domu odbyło się podwójne święto. Już po raz dziesiąty spotkaliśmy się na Familijnym Pożegnaniu Lata i Jubileuszu 70–lecia Domu. Uroczystość swoją obecnością zaszczyciły rodziny i przyjaciele naszych podopiecznych, władze powiatowe na czele ze starostą Bogdanem Pągowskim, wójtem gminy Brańszczyk Mieczysławem Pękulem, radnymi powiatowymi oraz władzami instytucji na stałe współpracującymi z naszym domem.

       Spotkanie rozpoczęła dyrektor domu Danuta Ziomek, witając wszystkich gości oraz przedstawiając osiągnięcia z 70 lat funkcjonowania placówki. Zaznaczając, że „ …nowoczesny dom to przede wszystkim dom ciepły, życzliwy i otwarty na problemy podopiecznych”. Podziękowała tym samym za wiele lat owocnej współpracy pani Jadwidze Tawczyńskiej – Turek – przewodniczącej rady mieszkańców, podkreślając, że słowa najwyższego uznania należą się właśnie im za wytrwałość w pokonywaniu trudów życia dnia codziennego, walkę z chorobą i przeciwnościami losu. Pomimo tak wielu barier, mieszkańcy w aktywny sposób realizują się na wielu płaszczyznach, odkrywając i rozwijając swoje zdolności i nabywając nowych umiejętności. Jedną z wielu form organizacji wolnego czasu są zajęcia terapeutyczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczestników. Efekty w postaci prac wykonanych różnymi technikami można było podziwiać na barwnej wystawie będącej częścią spotkania. Za osiągnięcia i samorealizację w różnych dziedzinach życia, podopieczni zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami.

       Specjalne życzenia i słowa uznania otrzymali mieszkańcy najdłużej mieszkający w naszym domu, na czele z panem Tadeuszem Dobkiem, który swoje 45 lat pobytu opisał w książce „Miasto marzeń”, z którą wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się w trakcie trwania festynu.

       Podczas spotkania można było również skosztować jubileuszowego tortu, ciepłych posiłków i potańczyć razem w rytm muzyki ludowej, biesiadnej i cygańskiej.

Poniżej foto-relacja z Familijnego Pożegnania Lata 2015.

 

„Spotkanie integracyjne „Wianki 2015”

Email Drukuj PDF

        W odpowiedzi na zaproszenie, 23.06.2015r. prężną grupą ruszyliśmy do Bramek. Zaprzyjaźniony Dom Pomocy Społecznej przywitał nas tym razem w stylu „Country”. Teren, na którym mieliśmy okazję gościć, zamienił się w prawdziwy Dziki Zachód z licznymi atrakcjami. Zaczęliśmy od wizyty w domku na prerii, gdzie można było skosztować pysznego miodu i ziołowych herbatek. Następnie udaliśmy się do „Saloonu”, w którym każdy z nas odkrył w sobie żyłkę hazardzisty. Jednak największym zainteresowaniem cieszył się mechaniczny byk, który dał się ujarzmić tylko nielicznym kowbojom. Miłym akcentem i wieloletnią już tradycją zakończyliśmy sympatyczne spotkanie puszczając przygotowane wcześniej wianki, symbolizujące nadchodzące lato.

 

„Spotkanie po latach”

Email Drukuj PDF

       Po raz pierwszy w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku odbył się Zjazd Absolwentów. Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta, podczas której przedstawiono rys historyczny od momentu powstania szkoły do czasów obecnych. W naszym domu również mieszkają absolwenci tej placówki, którzy z chęcią wzięli udział w spotkaniu. Zaczynając od części oficjalnej, podczas której swoimi wspomnieniami podzielili się założyciele szkoły, nauczyciele i rodzice byłych uczniów po rekreację, podczas której można było podziwiać różnorodność programów artystycznych:  pokaz mody, scenki sytuacyjne, piosenki na żywo itp. Spotkanie było bardzo dobrą okazją do wspomnień, a wymiana kontaktów między absolwentami pozwoli kontynuować nawiązane w dawnych latach znajomości.

 


Strona 9 z 19