Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 65, 07-221 Brańszczyk

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Z życia Domu

Święto Niepodległości

Email Drukuj PDF

Obchody Święta Niepodległości w naszym Domu uczciliśmy w dniu 10 listopada. Z okazji 98 rocznicy odbyło się uroczyste spotkanie, w którym złożyliśmy hołd ludziom, którzy oddali swoje życie za naszą wolność. Program słowno – muzyczny w wykonaniu zespołu „Nadbużanie” podkreślał narodowy patriotyzm, który powinniśmy wpajać kolejnym pokoleniom jak również: miłość do ojczyzny, pielęgnowanie narodowych tradycji oraz szacunek dla symboli narodowych. W takim dniu ciesząc się niepodległością, zakończyliśmy spotkanie wspólnie śpiewając popularne pieśni patriotyczne i ułańskie. Dużą niespodziankę zrobił nam Ksiądz Proboszcz, przybywając na uroczystość w mundurze Podpułkownika Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, kończąc spotkanie dodał, jak ważne jest podtrzymywanie tej patriotycznej tradycji.

 

Familijne Pożegnanie lata 2016

Email Drukuj PDF

„Dom to nie miejsce, w którym mieszkasz
,ale miejsce, w którym cię rozumieją”

Familijne Pożegnanie lata 2016 to już 11 spotkanie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, które odbyło się 15 września na terenie Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Wszystkich zebranych  powitała  Dyrektor Domu Danuta Ziomek, przytaczając motto spotkania  „Dom to nie miejsce, w którym mieszkasz, ale miejsce, w którym cię rozumieją.” Mając na uwadze  istotę więzi rodzinnych, podkreśliła: (…) że nasz dom to nie miejsce, w którym się przebywa, ale przestrzeń, w której staramy się zrozumieć innych, kształtować osobowość. I choć w życiu spotykają nas różne przygody, niepowodzenia, to zawsze wracamy do najbliższych. Bardzo cieszymy się, że rodziny naszych mieszkańców okazują na co dzień duże zainteresowanie swoimi bliskimi.


Naszej uwadze nie uszły również wspaniałe prace wykonane w gabinetach terapii przez Mieszkańców, chętnie i aktywnie uczestniczących w codziennych zajęciach. Zarówno wystawa jak i inne formy spędzania wolnego czasu, takie jak: wycieczki, rajdy rowerowe, dyskoteki, przeglądy artystyczne i zawody sportowe są dowodem na to, że u nas nigdy nie panuje nuda i monotonia. Starosta Powiatu Wyszkowskiego witając zgromadzonych, zacytował słowa Papieża Franciszka, „byśmy nie spędzili życia na kanapie”, stwierdzając, że taka forma na pewno nie grozi w naszym domu. Świadczy o tym chęć podejmowania wciąż nowych wyzwań, czego odzwierciedleniem są licznie wręczane dyplomy.


Szczególnie gorąco powitaliśmy również nowoprzybyłych mieszkańców oraz pogratulowaliśmy najdłużej przebywającym pod naszym dachem m.in. Paniom: Jadwidze Tawczyńskiej – Turek, Małgorzacie Woszczyk, Irenie Krynickiej oraz  panom: Janowi Turkowi, Andrzejowi Stokowskiemu oraz najdłużej mieszkającemu w Naszym Domu bo prawie 46 lat Tadeuszowi Dobkowi.


Część oficjalną zakończył  występ zespołu „Nadbużanie”, który zaprezentował pełen energii utwór „My Słowianie” a następnie wiązankę piosenek znanych i lubianych, do których śpiewania włączyła się cała zgromadzona publiczność.


W integracyjnym spotkaniu uczestniczyli m.in. Starosta Bogdan Pągowski, Wójt Gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul wraz z pracownikami, Radna Powiatowa Katarzyna Wysocka, Ks. Kanonik Paweł Stachecki, Dyrektor PCPR Ewa Kurowska z pracownikami, Dyrektor ZSS Elżbieta Piórkowska, Dyrektor POKiS Maria Gajewska, Kierownik Sanepidu Beata Kiljańczyk-Szawłowska, Siostry Zakonne, Dyrektor Centrum Księdza Orione w Brańszczyku ks. Łukasz Mikołajczyk oraz delegacje zaprzyjaźnionych Domów i placówek z terenu całego powiatu.

Było to piękne i gorące Pożegnanie Lata. Mamy nadzieję, że aura i goście dopiszą również za rok.

 

Wakacje na sportowo

Email Drukuj PDF

W myśl powiedzenia „W zdrowym ciele zdrowy duch”, okres letnio – wakacyjny  upływa nam na różnorodnych formach aktywności  sportowej z rajdem rowerowym i rozgrywkami piłkarskimi w roli głównej. Nasze zmagania utrwalamy i prezentujemy państwu w formie foto-galerii.

„Wakacje na sportowo”

 

Wycieczka do Warszawy

Email Drukuj PDF

15 lipca 2016r. rankiem, zaraz po śniadaniu, spakowani i w dobrych humorach ruszyliśmy autokarem do Warszawy.

Program wycieczki był bardzo interesujący. Zaczęliśmy od zwiedzania ogrodu zoologicznego, który im dalej w głąb, tym bardziej zaskakiwał nas ciekawymi okazami różnych zwierząt. Podziwialiśmy zabawne szympansy, goryle oraz szukające ochłody w wodzie hipopotamy. Były też słonie, żyrafy, a król wszystkich zwierząt – lew przywitał nas siedząc dostojnie na dużym kamieniu i pozując do zdjęć. Nutkę grozy zasiały w nas niebezpieczne na wolności węże, krokodyle i jadowite płazy. W akwarium wraz z innymi rybami mogliśmy zobaczyć też rekina, który na szczęście pływał sobie za grubą szybą. Po wyjściu z Zoo, spożyliśmy regeneracyjny posiłek, żeby mieć siłę na dalszą część wycieczki, którą był prawie dwugodzinny rejs tramwajem wodnym po Wiśle. Na pokład „Warsu” wsiedliśmy pod Mostem Poniatowskiego i przepłynęliśmy jeszcze pod kilkoma mostami w kierunku centrum miasta, podziwiając po drodze m.in. Pałac Kultury i Nauki, Stare Miasto, Pomnik Warszawskiej Syrenki, a wszystko to płynąc rzeką podczas pięknej słonecznej pogody.

W czasie drogi powrotnej do Brańszczyka, wpadliśmy jeszcze z wizytą do popularnej sieciowej restauracji na smaczne frytki i hamburgery, żeby odbudować siły. Z bagażem pełnym pozytywnych wspomnień dopiero wieczorem wróciliśmy do domu. Dziękujemy i w oczekiwaniu na kolejną tak fantastyczną podróż, załączamy poniżej foto-relację z wyjazdu.

 

Z wizytą w Nowym Miszewie

Email Drukuj PDF

Kontynuując nasze sportowe zmagania, 16 czerwca wybraliśmy się na XXIV Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych w Nowym Miszewie. Po miłym przywitaniu przez Panią Dyrektor Barbarę Stańską– Mackiewicz, nastąpiło tradycyjne zapalenie znicza i przemarsz drużyn wraz z wyznaczonymi kapitanami, a tym samym oficjalne otwarcie spotkania. Następnie corocznym już zwyczajem wystąpił na scenie zaproszony przez organizatorów zespół muzyczny „The brothers group”, który śpiewając najmodniejsze hity tego roku, porwał do tańca wszystkich uczestników. No i zaczęły się sportowe zmagania… Nasza drużyna w składzie: Krzysiek, Czarek, Waldek, Darek, Michał, Włodek i Jarek, wzięła udział w wielu konkurencjach sportowych, m.in. rzut do kosza, pchnięcie kulą, tenis stołowy, skok w dal, a na koniec przeciąganie liny. W przerwie między konkurencjami zjedliśmy pyszny obiad, który dodał nam sił do dalszego udziału w zawodach. Cała impreza miała charakter pikniku, a że pogoda dopisywała, to uśmiech i zadowolenie uczestników nie znikały z twarzy nawet na chwilę. W międzyczasie można było skorzystać ze słodkiego poczęstunku w cieniu pod namiotem. Odbył się też pokaz lotu śmigłowcem oraz gry i zabawy rekreacyjne. Na koniec spotkania wszyscy otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy oraz  wspaniałe nagrody. Przed wyruszeniem w drogę powrotną zjedliśmy jeszcze smaczną kolację i udaliśmy się ku zachodowi słońca prosto do Brańszczyka. I choć pobyt w Nowym Miszewie i podróż trwały dość długo, to na naszych twarzach nie widać było cienia zmęczenia, a jedynie radość ze wspaniale spędzonych chwil.

 

Mityng w Pułtusku

Email Drukuj PDF

W dniu 14 czerwca uczestniczyliśmy w Mityngu Lekkoatletycznym Osób Niepełnosprawnych. Spotkanie, w którym udział wzięło 7 naszych mieszkańców, odbyło się na stadionie miejskim w Pułtusku.

W Mityngu oprócz naszych zawodników udział wzięły drużyny z innych domów pomocy społecznej, specjalnych ośrodków szkolno – wychowawczych oraz szkół specjalnych.

Nasza drużyna to: Marta – (pierwszy raz na zawodach o międzypowiatowym zasięgu), Dariusz, Kamil, Włodzimierz, Andrzej, Krzysztof i Jarosław.

 

A oto nasze osiągnięcia:

Marta – III miejsce w rzucie piłką palantową.

Dariusz – I miejsce w biegu na 200 metrów oraz III miejsce w rzucie piłką palantową

Kamil - II miejsce w biegu na 200 metrów

Zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Olimpiada Sportowa

Email Drukuj PDF

Sezon dla sportowców w pełni, więc w odpowiedzi na zaproszenie wyruszyliśmy 4 czerwca do Ptaków na Olimpiadę organizowaną przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

Coroczne hasło spotkania „Zwyciężę, bo pokonam samego siebie” zmotywowało wszystkich uczestników do sportowej rywalizacji. Wraz z innymi zmagaliśmy się w wielu konkurencjach sportowych oraz rekreacyjnych, m.in. strzał na bramkę, biegi przełajowe, rzut piłką do celu, puzzle.

Podczas dalszej części spotkania każdy mógł się poczuć, jak prawdziwy mundurowy, pozując zarówno na tle, jak i w środku policyjnego samochodu oraz prawdziwego strażackiego wozu. Na wszystkie te atrakcje sił dostarczył nam posiłek regeneracyjny. Do domu wróciliśmy z pamiątkowymi medalami oraz słodkimi upominkami ufundowanymi przez organizatorów spotkania. Dziękujemy za wspaniałą zabawę!

 

IV Olimpiada Osób Niepełnosprawnych

Email Drukuj PDF

1 czerwca 2016r. to data IV Powiatowej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych w Brańszczyku. Coroczne spotkanie honorowym patronatem objął Starosta Powiatu Wyszkowskiego Bogdan Pągowski. W tym roku Olimpiada  miała charakter sportowo-ludowy i zgromadziła ponad 500  sportowców między innymi z: Brańszczyka, Wyszkowa, Zuzeli, Ostrołęki, Gródka Rządowego, Tłuszcza, Pułtuska, Ostrowi Mazowieckiej i Długosiodła. Różnorodność dyscyplin nie zawsze olimpijskich, ale zawierających elementy kultury ludowej (np. rzut fajerką na odległość), cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zmagania na torze przeszkód, przy przeciąganiu liny czy w grze w ringo, pozwoliły na ocenę swoich możliwości i zdolności na tle innych grup uczestniczących w Olimpiadzie. Każde spotkanie ma swój kres, dlatego po smacznym posiłku, wręczeniu medali i pamiątkowych dyplomów, tańcem i wspólną zabawą zakończyliśmy to wyjątkowe spotkanie obiecując podobne spotkanie za rok.

 

„Dzień Kobiet”

Email Drukuj PDF

Dzień 8 marca już od rana obfitował w niespodzianki dla damskiej części naszego domu. Najpierw z naręczami kwiatów odwiedzili nas mali goście z Przedszkola  „Krasnoludek” w Brańszczyku- nomen omen nasi bliscy sąsiedzi. Następnie odbyła się Msza Święta celebrowana przez Księdza Proboszcza Pawła Stacheckiego w intencji wszystkich Pań mieszkających i pracujących oraz ich rodzin. W części artystycznej panowie, pod opieką pani Lucyny, zaprezentowali, wesoły program artystyczny z przymrużeniem oka, zakończony parodią popularnej piosenki „My Słowianie”. Do życzeń od panów dołączyła się Pani Dyrektor, dziękując zespołowi wspaniałego występu i życząc sobie i wszystkim Paniom jak najwięcej kolorowych i radosnych dni.

 

„Wystawa Prac Mieszkańców”

Email Drukuj PDF

Przez kilka ostatnich miesięcy praca w terapii skupiała się głównie na Świętach Wielkiej Nocy. Podczas wykonywania poszczególnych prac i dekoracji, wykorzystanych zostało wiele technik plastycznych i rękodzieła. Jak co roku efekty można było podziwiać podczas wystawy prac mieszkańców na holu głównym. Wzrok przyciągały kolorowe pisanki wykonane techniką quilling i decoupage, ciekawe kompozycje z siana, wikliny papierowej i wiele, wiele innych. Dla tych, którzy nie mieli okazji zobaczyć naszej twórczości fotogaleria poniżej:

 

Życzenia Wielkanocne

Email Drukuj PDF


Święta zawitały również i do Naszego Domu. Wraz ze zbliżającą się Wielkanocą 25.03.2016r. Pani Dyrektor i Kierownicy poszczególnych sekcji podzielili się ze wszystkimi Mieszkańcami święconym jajkiem i złożyli najlepsze życzenia: przede wszystkim dużo zdrowia, samych słonecznych dni, uśmiechu, ale też mokrego „Dyngusa”. My odwdzięczyliśmy się równie ciepłymi słowami w stronę naszego personelu życząc „Smacznego Jajka” i „Wesołego Alleluja”.

 


Strona 7 z 19